bayrak

Tekstil sektörünün önemli kollarından biri olan Bayrak sektörüylü ilgili As Bayrak firmasının 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bayrak tüketimleriyle ilgili yaptığı analiz bugün yayınlandı.

Firmanın yaptığı analizlere göre ürünler arasında en çok satılan bayrak 1. sırada Türk Bayrağı geliyor. Göze çarpan ürünler arasında ise son yıllarda Olta Bayrak imalatı ön plana çıkmış. En çok tüketilen bayrak kategorisinin 2. sırasında ise Atatürk Posteri var.

bayrak tüketimi

Tablo bir hayli ilginç son yıllarda artan baskılar sebebiyle 2012 29 Ekim kutlamalarında kullanılan bayrak adetleri son 8 senenin en düşük seviyesinde seyrediyor. Cumhuriyet mitinglerinin yapıldığı 2005 ve 2007 senelerinde ise bayrak tüketimi en yüksek boyutlara ulaşmış.

As Bayrak firmasının kurucusu Aslan As bu durumu şöyle özetliyor; “Siyaset, spor ve magazin Türkiye’de bayrak satışlarını etkileyen en büyük faktör, 2012 senesinde artan baskılar sebebiyle Cumhuriyet bayramı kutlamaları mitingsel manada yapılmadı, bu yüzden istatistikler düşük görünüyor. Sokaktaki vatandaş çok fazla bayrak almadı ancak diğer yandan belediyeler ve özel kuruluşlar toplu bayrak alımlarına gittiler, sokaklar 2007 yılındakinden belki daha fazla Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri doluydu ancak bayrak alımları kişisel manada olmadı.”

Bu senelerde tüketilmesini beklediğiniz bayrak çeşidi ne olur? Sorusunun cevabına ise bayrak imalatçısı “Ağustos 2012 yılında yayınlanan bir genelge var. Bakan İdris Naim Şahin tüm Türk Bayrakları’nın yenilenmesi emrini verdi, bununla beraber makam odalarına Makam Bayrağı alınması şart koşuldu. Böyle bir şart vardı ancak uygulanmıyordu. Eskimiş Türk Bayrakları‘nın yenilenmesi hususu da eski bir meseleydi ama yine uygulanmıyordu. Bunun bir genelgeyle tekrar karara bağlanmış olması belki tüketimleri bu doğrultuda arttırabilir. Bayrak genelgesine bağlı olarak yine otellerin ülke bayrakları alması söz konusu. Bayrak direklerine bu ülke bayraklarını Türk Bayrağı’ndan daha küçük olacak şekilde takmak zorundalar.” açıklamasında bulundu.

En fazla bayrak tüketen şehirler istatistiğinde ise ipi Ankara göğüslüyor. Bayrak tüketiminin fazla olduğu şehirler; Ankara, İstanbul, Kırklareli, Sivas, Bursa, Erzurum, Tokat, Mersin, Antalya, İzmir, Edirne, Aydın… şeklinde devam ediyor. Listenin sonlarına doğru Cumhuriyetçi olarak bilinen şehirlerin bayrak alımlarının düşük olması da ayrı bir ilginçlik taşıyor.