Kurumlar İçin Makam Bayrakları ve Salon Direkleri

okullar için bayrak ve flama

makam bayrak ve makam flama

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yeni tanıtım kılavuzuna göre okullarda kullanılacak bayrak ve flamalar tek bir yönetmeliğe bağlanmış ve okullarda kullanılacak bayrak ve flama yönetmeliği günümüz baskı teknolojilerine göre güncellenmiştir. Okullarda kullanılacak Türk Bayrağı ve okul flamaları hakkındaki talimatnameye göre üretimini yaptığımız Türk Bayrağı ve okul flamalarının yanı sıra kurum logosunun, okulun flama ve bayraklarının doğru renk ve ebatlardaki kullanımları aşağıda gösterilmiştir.

Genelde Atatürk köşelerinde ve müdür veya müdür yardımcısı odalarında kullanılan makam bayrakları ve salon direkleri hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

MEB Logosu ve MEB Flamaları

milli eğitim bakanlığı flama renkleri

milli eğitim bakanlığı logo renkleri

M.E.B. logosu flamalarda doğru kullanımı gerektiren hassasiyet taşıyan bir logodur. Yanda verilen fotoğrafta M.E.B. flama renkleri pantone, cmyk, rgb ve ral olarak gösterilmiştir. Pantone ve Cmyk renk kodları baskıda kullanılan renk kodlarıdır, rgb ise baskıda kullanılmaz sadece monitörde rengi doğru göstermek için kullanılır. Ral ise serigrafi flama baskılarında kullanılan renk seçeneğidir. Buna göre MEB flama bastırırken cmyk ve pantone renk kodları tercih edilir. Flama ebatı ise Türk Bayrağı ebatlarına göre ölçeklendirilir.

MEB flaması sipariş vermek veya bilgi almak için buraya tıklayınız. Canlı destek almak istiyorsanız lütfen üst menüde yer alan Canlı Destek linkine tıklayınız.

Okul Flamaları

okul flamaları

okul flamaları

Okullarda sancak bayrakları diğer adıyla tören bayrakları yanında kullanılacak okul flamaları renkleri kuruma göre değişiklik gösterir. Yan fotoğraftaki okul flamalarında sıraya göre gidersek;

1- Pembe: Okul öncesi öğretim okul ve kurumlar için ön yüz bakanlık logolu ve kurum adı.
2- Mavi: İlkokul ve ortaokullar için ön yüz yine aynı bakanlık logolu ve altına okulun adı.
3- Sarı: Ortaöğretim kurumlar için ön yüz bakanlık logolu ve altına okulun adı.
4- Yeşil: Çıraklık, yaygın eğitim kurumları, hizmetiçi eğitim kurumları, öğretmenevleri, tesis ve kamp merkezleri için. Ön Yüz yine bakanlık logolu ve kurum isimlidir.

Okul flamalarında ölçek yine Türk Bayrağı ölçeğidir ve 100×150 cm olarak ebatlandırılmıştır.